Dospelí - „Ja sa nikdy nenaučím po Anglicky…!“ Strach zo zlyhania. Kde vzniká? Dá sa prekonať?

„Ja sa nikdy nenaučím po Anglicky…!“ Strach zo zlyhania. Kde vzniká? Dá sa prekonať?

„Ja sa skôr naučím modliť, ako ty lyžovať!“ povedal náš telocvikár mne, 15-ročnej dievčine, po mojom prvom dni na lyžiach pred zrakmi všetkých mojich spolužiakov.

Áno, predpokladáte správne. Od toho momentu som sa na lyže nepostavila a zaprisahala som sa, že sa to už nikdy nezopakuje, a že lyže navždy pochovám. Prešlo zhruba 10 rokov, počas ktorých som sa naozaj úspešne vyhýbala všetkým lyžovačkám. Veď dá sa predsa žiť aj bez lyží…

Po 10 rokoch prišla zmena.

Spoznala som môjho manžela. Chalana, ktorý od malička lyžoval a každú zimu si tento šport užíval naplno. Čo teraz? Ako to prežijem? 😊

Prežila som to. A nie len to. Naučila som sa lyžovať. Od vtedy lyžujem každú zimu, a dokonca tento rok sa nám podarilo lyžovať aj spoločne s naším 5-ročným synom. Nemá na výber. Keď obaja rodičia lyžujú, tak musí aj on. Našťastie ho to veľmi baví, a tak sme si sneh a lyže užívali spoločne. Jediný v rodine zatiaľ nelyžuje náš najmladší syn. Najskôr sa musí naučiť chodiť, a potom príde na rad bicykel a lyže.

Tento príbeh mal našťastie šťastný koniec.

Ale koľkokrát vidíme okolo seba zlomených, demotivovaných ľudí, ktorým podobné komentáre ľudí z ich okolia kompletne zmenili život. Najhoršie je, že tí, ktorí to spôsobili častokrát ani nevedia, aké následky ich slová mali.

S hodnotením a spätnou väzbou treba byť opatrný. Zbytočné komentáre a srandu si niekedy radšej nechajme pre seba, pretože slová majú obrovskú moc. Tak ako vedia povzbudiť a naladiť na správnu vlnu, tak rovnako vedia zraniť alebo aj úplne zablokovať.

Toto platí aj pri učení sa cudzích jazykov.

Častokrát sa stretneme s dospelým študentom, ktorý nám hneď na úvod oznámi, že je „večný začiatočník“, a že je beznádejný prípad. Prečo? Lebo mu to tak niekto v minulosti povedal. A už má vytvorený blok, už v ňom narastá strach zo zlyhania.

Nikto nie je beznádejný prípad! To, že zatiaľ ste sa angličtinu nenaučili, je len o tom, že ste nenatrafili na správneho lektora, metódu, ktorá by vám sedela, životné obdobie, v ktorom máte priestor sa vzdelávať… Dôvodov, prečo to zatiaľ nevyšlo, môže byť naozaj veľa. A, bohužiaľ, častokrát je tým dôvodom aj spätná väzba, ktorú sme v minulosti dostali a s ktorou sme sa stotožnili, alebo nás kompletne zablokovala.

Každý sa môže naučiť cudzí jazyk!

Treba mať dostatočnú motiváciu a zvoliť si správny spôsob, ktorý mi ako študentovi vyhovuje a sedí. Potom už ide všetko hladko. Áno, určite prídu aj ťažšie momenty, ale keď viem prečo sa chcem anglický jazyk naučiť a čo tým získam, tak mám dostatočnú motiváciu na to, aby som to zvládol. A keď mám správneho sprievodcu – lektora na tejto ceste a správne nastavený kurz, tak to musí ísť.

Nikdy nie je neskoro začať. Sny si môžeme plniť v každom veku.

V našej jazykovej škole www.happyhuggo.sk ponúkame lekcie šité na mieru tak, aby Vás hodiny bavili, a zároveň ste napĺňali Váš cieľ, alebo aspoň smerovali k Vášmu cieľu. Aj pre dospelých, aj pre deti.

Či už formou online/skype lekcií, alebo osobných lekcií s lektorom. Osobné lekcie sú limitované miestom, Bratislava. Online/skype lekcie nám naopak dávajú obrovskú slobodu miesta a času. Máme študentov z Čiech, Rakúska a rôznych miest Slovenska. Určite odporúčam skúsiť. Netreba sa toho báť.

Čo sa stane, keď prekonám obavy, strach zo zlyhania?

Splníte si svoj sen o angličtine. Otvoria sa Vám nové možnosti. Zrazu budete môcť cestovať bez obáv z cudzieho jazyka. Budete môcť sledovať najnovšie seriály a filmy v pôvodnom jazyku. Budete môcť komunikovať s priateľmi z iných krajín… A hlavne budete spokojný sami so sebou, že ste to zvládli.

Čo sa naopak stane ak strach a obavy neprekonám?

Zablokujete sa, tak ako ja s lyžovaním. Budete počúvať o tom, ako žijú iní ľudia, ktorí angličtinu ovládajú a ticho im budete závidieť… Alebo to môžete zmeniť!

Nedajme sa odradiť. Žijeme len raz a svoj život si riadime my.

Prajem Vám veľa úspechov, veľa spokojnosti s vlastnými výsledkami a hlavne spokojnosti so sebou.

Majka

Milujem angličtinu, milujem zábavu, milujem život. Mojím poslaním je učiť angličtinu tak, aby to bola zábava a zážitok, pretože život si treba užívať v každom momente! Som autorka úspešného eBooku Veselá Angličtina pre Vaše deti . Som zakladateľka projektu Angličtina pre celú rodinu, zakladateľka jazykovej školy Happy Huggo, spoluzakladateľka anglickej škôlky Little Sunshine . Viac o mne sa môžete dozvedieť tu